Konserwacja i użytkowanie mebli drewnianych woskowanych

Meble woskowe są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Wosk idealnie maskuje wszelkie rysy, zadrapania i drobne ubytki.

Powierzchnia tych mebli pokryta jest woskiem, którego skład oparty jest głównie na bazie wosku pszczelego. Tego typu pokrycie powierzchni mebli sprawia, iż meble zyskują na wyglądzie, a poza tym są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią ścieraniem oraz wnikaniem w strukturę drewna przeróżnych zabrudzeń. Meble posiadają delikatny połysk, który oscyluje pomiędzy matem, a półmatem.

W konserwacji i użytkowaniu mebli drewnianych woskowanych nacisk należy położyć przede wszystkim na regularne oczyszczenie oraz odpowiednią pielęgnację i konserwację. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu drewniane meble są lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi zniszczeniami lub uszkodzeniami.

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odświeżaniu warstwy wosku na powierzchni mebli. Wymaga to pewnej systematyczności, jednak czynność tą możemy wykonać sami w domu, bez fachowej pomocy. Zalecane jest odnawianie warstwy wosku raz do roku, a po upływie kilku lat całkowite jej usuniecie oraz ponowne nałożenie.

Woskowanie nie jest niestety zbyt trwałe, nie jest odporne na płyny czy temperaturę (woda pozostawia plamy).

Zdecydowanie nie powinno się woskować mebli intensywnie używanych krzesła, blaty, meble kuchenne i łazienkowe, rozważyć za to można woskowanie witryny, regały, szafy czy komody.

 

Etapy odnawiania powłoki woskowanej na drewnie litym.

Etap 1 – Przygotowanie mebla.

Pierwszym etapem pracy jest zdemontowanie wszystkich ruchomych elementów mebla – drzwiczek, szuflad, uchwytów, prowadnic w celu łatwiejszego i  dokładniejszego dostępu.

Etap 2 – Szlifowanie powierzchni.

Następnie dokładne oczyszczenie drewnianej powierzchni. Należy użyć papieru ściernego, drobno ziarnistego najlepiej P220-P240. Dobrym pomysłem jest także na koniec wygładzenie drewnianej powierzchni włókniną ścierną 320 – 360. 

Etap 3 – Barwienie drewna.

Na oczyszczony mebel nakłada się wosk bezbarwny lub koloryzujący. Należy zdecydować czy meble drewniany będzie bejcowany czy barwiony z użyciem gotowego wosku koloryzującego. W przypadku zastosowania wosku koloryzującego trzeba kierować się zasadą na jasne meble nakładamy jasny wosk, na ciemne meble – ciemny wosk. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych plamek i przebarwień na naszych meblach.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na bejcowanie, warto pomyśleć także o zabezpieczeniu bejcy specjalnym utrwalaczem, który wypełnia pory drewna i zabezpiecza przed powstawaniem czarnych kropek na meblach podczas stosowania ciemnych wosków. Utrwalacze uodparniają również drewno na działanie kolorowych płynów – soków czy czerwonego wina.

Etap 4 Nakładanie wosku.

 Nakładanie wosku -  niewielką ilości wosku nałożyć na szmatkę i delikatne wcieranie go w drewno okrężnymi ruchami, a następnie wygładzamy warstwę wosku szmatką wzdłuż słojów drewna. Aby osiągnąć lepszy efekt można nakładać po wyschnięciu kilka warstw wosku i polerować krócej lub dłużej – w zależności czy chcemy, aby mebel był matowy czy błyszczący.

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość wosku utrudni późniejsze polerowanie. Wosk im bardziej naturalny tym dłużej schnie, średnio do okolo 12 godzin.  Należy pamiętać, iż do woskowania mebli w żadnym wypadku nie używamy czystego wosku pszczelego. 

 

Porady:

  • Do woskowania dużych płaskich powierzchni (stołów, blatów, półek), najlepiej nadają się woski twarde. W celu konserwacji elementów mniejszych, obłych lub rzeźbionych, najlepiej użyć wosku płynnego, który nanosi się miękkim pędzlem, a poleruje szmatką lub szczotką z naturalnym włosiem.

  •  Wybierając wosk o kolorze zbliżonym do odcienia mebla możemy zamaskować drobne rysy i pęknięcia, a dzięki działaniom antystatycznym, łatwiej utrzymać czystość mebli woskowanych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl