Konserwacja i użytkowanie mebli z drewna litego
- Do codziennej pielęgnacji należy stosować delikatnie zwilżoną i miękką szmatkę starając się wytrzeć mebel do sucha. Jeżeli chcą Państwo stosować specjalne preparaty chemiczne trzeba upewnić się, że są one przeznaczone do mebli z drewna litego o powłoce lakierowanej i nie zawierają pochodnych silikonu lub alkoholu. Pod żadnym pozorem nie można stosować rozpuszczalników ani także preparatów zawierające je.
- W przypadku kontaktu mebla drewnianego z wodą należy niezwłocznie wytrzeć go do sucha, nie wolno w żaden sposób także go dosuszać.
- Zmiana odcienia barwy mebla z drewna litego jest zjawiskiem naturalnym wywołanym działaniem promieniowania UV, dlatego zaleca się w szczególności w przypadku mebli bezbarwnych (drewno modrzew, sosna, brzoza, olcha), aby w początkowym okresie użytkowania blaty mebli pozostały nie zakryte, bądź często należy zmieniać położenie znajdujących się na nim przedmiotów.
- Jako, że drewno jest surowcem naturalnym, pod wypływem zawartej wilgotności w powietrzu oraz temperatury rozszerza się i kurczy, jest to tzw. „praca drewna”. Optymalne warunki w pomieszczeniu to wilgotność w przedziale 50-65% i temperatura 200C ±5. Przy zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności zachodzi ryzyko pęknięcia drewna. Zaleca się w szczególności w okresie zimowym, gdy wilgotność znacznie spada stosowania dodatkowego nawilżania w pomieszczeniu.
- Zaleca się stosować podkładki pod kubki i naczynia, tak aby nie narażać powierzchni mebla na bezpośredni kontakt z gorącymi i ostrymi przedmiotami mogącymi ją uszkodzić.
- W celu zabezpieczenia podłogi przed zarysowaniami poleca się stosować podkładki filcowe lub gumowe pod stopki mebli
- Należy nie ustawiać mebla drewnianego bezpośrednio przy źródłach ciepła (grzejniki, piece itp), grozi to pęknięciem drewna.
- Meble z litego drewna mogą posiadać charakterystyczny dla drewna zapach, który w normalnych warunkach domowych znika po tygodniu lub dwóch. W celu przyspieszenia tego procesu należy przewietrzać często pomieszczenie.
- W przypadku nierównomiernego ułożenia frontów, w pierwszej kolejności należy spróbować podłożyć podkładkę pod wybraną stopkę, gdyż wszystkie produkty są poziomowane, natomiast jeśli to nie wystarczy wówczas można wyregulować front na zawiasach puszkowych. Instrukcja regulacji frontów meblowych.