Wybierz temat

Wpływ temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniu na meble drewniane

1
Temperatura i wilgotność drewna Drewno reaguje na zmiany klimatu w pomieszczeniu w związku z tym mamy do czynienia z typowym dla naturalnego materiału, jakim jest drewno, procesem pęcznienia i kurczenia się. Drewno, jako materiał higroskopijny, stara się dopasować do panującego w pomieszczeniu klimatu, przez co zmienia się jego wilgotność i objętość.

 Meble z drewna litego dostarczane są z wilgotnością ok. 9%. Ta wilgotność drewna odpowiada klimatowi pomieszczenia od 20 do 22oC i 55 do 65% względnej wilgotności powietrza. Wspomniany klimat powinien być osiągnięty na przestrzeni roku:

  • w lecie będzie jednak on przekroczony, 
  • w zimie, w wyniku stosowania powszechnych dzisiaj rodzajów ogrzewania niższy.

 

Stosowanie do tego nieuniknione stają się zmiany zachodzące w naturalnym produkcie - meblach drewnianych odpowiednio do zmieniających się warunków:

  • w lecie drewno mebla będzie, nieznacznie pęczniało,
  • w zimie nieznacznie kurczyło się. 

 

Drewno mebla jest w zasadniczy sposób zależne od panujących warunków klimatycznych. Zakłócenie równowagi klimatu pomieszczenia,  szczególnie poprzez zmiany względnej wilgotności powietrza, wpływa z jednej strony negatywnie, a jednocześnie pozytywnie na funkcjonowanie mebla:

Temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu lato/zima
 

   wilgotność 
powietrza

   temperatura
powietrza
   wilgotność 
drewna
stan skutek
Lato  75% 20°C  14,5% zawyżony pęcznienie
Zima (lekko ogrzewane, wietrzone)  45% 20°C  8,4% zaniżony skurcz
Zima (średnio ogrzewane, mało wietrzone)  34% 20°C 6,8% bardzo zaniżony duży skurcz
Zalecane (nowe meble) 55−65% 20-22°C  9%  optymalny równowaga

W lecie przy względnej wilgotności powietrza 75% i temp. 200C wilgotność drewna wyniesie 14,5%, podczas gdy w zimie przy sztucznym ogrzewaniu powietrza, względna wilgotność powietrza obniży się do 45% przy tej samej temperaturze, co w efekcie da wilgotność drewna na poziomie 8,4%. Jednak w większości przypadków zimą w pomieszczeniach ogrzewanych, bez względu czy to ogrzewanie tradycyjne, czy podłogowe, osiągnie się raptem 34% wilgotności powietrza, co w efekcie przełoży się na 6,4% wilgotności drewna.

Skurcz drewna

Podczas wyboru drewna warto zwrócić uwagę na tzw. współczynnik skurczu drewna, jest to bardzo istotna kwestia w kontekście jego trwałości, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z częstymi zmianami temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Skurcz oznacza, bowiem skłonność drewna do zmiany wymiarów w kierunku ułożenia włókien pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Newralgicznym czasem dla mebli drewnianych jest początek okresu grzewczego, kiedy diametralnie zmienia się wilgotność powietrza. Efektem tego jest uwydatnienie się w postaci falistej struktury głębiej frezowanych elementów mebla tj. filągi, wpusty o płaszczyźnie przenikającym kilka warstw słoju drewna - jak na rysunku obok. 

Przyrosty twarde drewna litego

Utwardzone przyrosty roczne, jako słoje twarde, zasadniczo ciemniejsze od pozostałego miąższu drewna 

 

Przyrosty miękkie drewna - zapadnięty miąższ

Zapadnięte miękkie fragmenty drewna pomiędzy twardymi przyrostami tworzą falistą strukturę powierzchni drewna.

Zupełnie inaczej wygląda ten element, kiedy ulega wysychaniu podczas eksploatacji w warunkach obniżonej wilgotności powietrza. Po okresie wysychania drewna miękkie fragmenty miąższu zapadają się, a twarde przyrosty pozostają zasadniczo z minimalnym obniżeniem, taki efekt tworzy falistą strukturę powierzchni drewna i w szczególności uwidacznia się w drewnie sosnowym, modrzewiowym, świerkowym, gdyż mają taką specyficzną strukturę różnorodności i twardości poszczególnych słojów w przekroju. 

Występowanie takiego zjawiska w meblach z drewna litego w szczególności gatunków miękkich nie są wadą i należy traktować takie zjawisko, jako naturalna cecha wynikająca z eksploatacji mebla w obniżonych warunkach wilgotnościowych.

Lepiej tego typu sytuację znoszą gatunki twarde drewna o niskim współczynniku skurczy np. dąb, brzoza, olcha.

Czy lakierowanie chroni przed skurczem drewna litego?

Jak zapobiegać kurczeniu i paczeniu się elementów z drewna litego?

Komentarze do wpisu (1)

11 grudnia 2022

Artykuł pomocny, ale autorowi zabrakł trochę znajomości fizyki. W zimie to wentylacja obniża wilgotność powietrza, nie ogrzewanie. W tabeli napisane jest, że 34% wilgotności w mieszkaniu mało wietrzonym, a w takim mieszkaniu będzie pewnie z 65%. 34%, będzie przy dość intensywnej wentylacji.

Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl