Wybierz temat

Jak zapobiegać kurczeniu i paczeniu się elementów z drewna litego?

0

Gdy klimat pomieszczenia w ciągu roku nie będzie wyrównany, drewno podlegało będzie naprężeniom wynikającym z paczenia, natomiast w końcowej fazie okresu grzewczego uwidocznią się mniejsze lub większe szczeliny. Znikające po okresie grzewczym niewielkie fugi można w prosty sposób zlikwidować  również w okresie grzewczym, nawilżając dodatkowo powietrze w pomieszczeniu. Nawilżanie w żaden sposób nie zaszkodzi elementom drewnianym, ponieważ występujące w czasie pęcznienia i kurczenia drewna naprężenia są przejmowane przez warstwę podłoża i zgodnie z doświadczeniem i praktyką dez przeszkód redukowane. W przypadku gdy nie przeprowadza się dodatkowego nawilżania pomieszczeń, co wydaje się, co najmniej nie zrozumiałe, bo nie wielkim nakładem, można utrzymać wilgotność powietrza w granicach 55%, następuje mocniejsze wysychanie drewna. 

Nawilżanie powietrza w mieszkaniu Godne polecenia są nawilżacze pomieszczeń z wbudowanym higrostatem - regulatorem wilgotności. Aby w pokoju o pow. 16m2, o typowej wysokości i umeblowaniu utrzymać względną wilgotność powietrza w granicach 45-50% potrzebne jest w ciągu 24 godz. od 2 do 4 litrów wody. Natomiast w pokoju o 25m2 o dużym umeblowaniu i wys. 2,5m zapotrzebowanie na wodę przy 20°C w ciągu doby wynosi 6 litrów.

Z powyższego widać, że wyłącznie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu może znacznie ograniczyć wysychanie drewna. Utrzymanie względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 55%-65% jest niezbędne do osiągnięcia następujących efektów:

  • unikniecie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna,
  • zminimalizowanie procesu powstawania szczelin,
  • poprawa higieny powietrza.
 

Należy także pamiętać, że wilgotność powietrza w północnej i w południowej części Polski na wolnym powietrzu jest zupełnie inna. I tak w północnej częsci, na wybrzeżu mamy do czynienia ze stałą wilgotnością 80-90%, co powoduje, w okresie gdy pomieszczenia nie są ogrzewane, do wzrostu wilgotności drewna, a tym samym do obciążeń w warstwie kleju i na powierzchni jastrychu niż ma to miejsce w pozostałych częściach kraju. Powstałe wówczas szczeliny wynikają właśnie z odstępstw od wartości optymalnej wilgotności powietrza, a w takiej sytuacji nie może być mowy o żadnej higienie powietrza, a także nie stanowi podstaw do reklamacji.

Sposoby na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu:

  • odpowiednia wentylacja - można utrzymać wilgotność na przybliżonym poziomie,
  • okna i drzwi powinny mieć specjalne systemy rozszczelnienia,
  • pojemniki z wodą na kaloryferach w okresie zimowym,
  • każda roślina zwiększa wilgotność powietrza,
  • suszenie prania w pomieszczeniu (nie bezpośrednio na grzejniku)
  • nawilżacze powietrza - oczyszczają dodatkowo powietrze z kurzy, pyłu i alergenów.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl