Konserwacja i użytkowanie mebli drewnianych lakierowanych

Lakierowanie mebli drewnianych stanowi idealną ochronę dla drewna przed wodą i innymi płynnymi substancjami. Lakier jest trwałą substancją zapewniającą ochronę mebla na całej jego powierzchni, niesamowicie gładką z jednolitym połyskiem, a utrzymanie jej w czystości nie jest zbyt trudnym zadaniem. Dużym plusem jest to, że należycie użytkowany i konserwowany lakierowany mebel z drewna litego, nie wymaga wymiany powłoki lakierniczej, dzięki czemu meble lakierowane długo zachowują swoją nowości.

Lakierowanie zaleca się szczególnie na meblach narażonych na częstą eksploatację, kontakt z wodą, wilgocią i w zmiennych warunkach temperaturowych. W szczególności stoły  i krzesła, meble kuchenne i łazienkowe.

 W użytkowaniu mebli lakierowanych bezwzględnym obowiązkiem każdego posiadacza drewnianych mebli jest ich regularna i odpowiednia pielęgnacja. W konserwacji mebli z litego drewna lakierowanych przede wszystkim należy pamiętać o regularnym ich czyszczeniu. Zalegający przez długi czas kurz może doprowadzić do zniszczenia warstwy lakieru, a co za tym idzie do osłabienia ochrony drewnianej powierzchni. Poza tym, należy koniecznie zwracać uwagę na to, aby nie ustawiać żadnych mokrych ani gorących przedmiotów bezpośrednio na powierzchni lakierowanej mebla.

Po kilkuletnim użytkowaniu lakierowanych mebli z drewna litego, w celu przywrócenia pięknego wyglądu  proponujemy zastosowanie past woskowych wyprodukowanych na bazie wosku pszczelego.

W ostateczności wymiana lakieru.

Jeśli lakier z mebli zaczyna schodzić, pękać, można go zdjąć i pomalować nową, świeżą warstwą. Niestety aby osiągnąć pożądany efekt, proces ten jest dość pracochłonny i przysparza dużo trudności, lecz jeśli się uprzeć, można to wykonać samodzielnie, bez pomocy konserwatora. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl